Grzegorz Banaszczyk

Grzegorz Banaszczyk ur. 12. 07. 1961 r., żeglarz, konstruktor, budowniczy.

Od czternastego roku życia związany jest z żeglarstwem. Początki przygody z jachtingiem to pływania klubowe, śródlądowe rejsy, obozy i również pierwsze regaty. Jednym z pierwszych sukcesów sportowych było zdobycie w 1983 roku wicemistrzostwa Polski na jachcie klasy Omega. Kolejne sukcesy związane były z jachtami własnej konstrukcji. Na pierwszej swojej konstrukcji - jachcie Flyer 550 - zdobywa w 1994 roku Mistrzostwo Polski w klasie 560, a w Krynicy Morskiej zostaje wicemistrzem świata w klasie Micro. Następne lata to ciągła obecność na podium Mistrzostw Polski i liczne zwycięstwa w prestiżowych regatach na różnych akwenach w Polsce. Wykorzystanie doświadczeń sportowych procentuje w działalności konstruktorskiej. Nowy projekt - jacht Wind 560 zdominował regaty w klasie 560, stając się przez kilka lat niepokonaną konstrukcją. Również Flyer 550 należy do ścisłej czołówki jachtów w klasie Micro, czego potwierdzeniem były Mistrzostwa Polski w Ostródzie w 1998, gdzie trzy pierwsze miejsca zdobyła ta konstrukcja.

W 1999 roku Grzegorz Banaszczyk potwierdza swoją przynależność do światowej czołówki klasy Micro zdobywając w Gdyni kolejne wicemistrzostwo świata. W sierpniu 2003 roku w Łebie na wodach Bałtyku zdobywa mistrzostwo świata w klasie Micro, pływając oczywiście na jachcie, który powstał w jego szkutni. W tym samym roku zdobywa Mistrzostwo Warszawy w klasie Micro Cruiser. W 2004 r. zdobywa Mistrzostwo Polski w klasie T 2. W kolejnym sezonie zajmuje 4 miejsce w Mistrzostwach Świata rozgrywanych na Łotwie. Rok 2006 przyniósł kolejny triumf w Mistrzostwach Świata, tym razem "Gregor" zwyciężył we Francji, na nowym Flyerze, wykonanym przez siebie, a zaprojektowanym przez Leszka Gonciarza. W kolekcji Grzegorza Banaszczyka znajduje się również wiele zwycięstw w lokalnych regatach, rozgrywanych na akwenach w całej Polsce.

Na polskich wodach śródlądowych pływa ponad sto jachtów konstrukcji i produkcji Grzegorza Banaszczyka. Na jachtach Grzegorza wielu żeglarzy odnosiło sukcesy regatowe w Mistrzostwach Polski w klasie Micro, w Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych, a także w Mistrzostwach Świata klasy Micro ( Piotr Słowik w 1998 r. w La Londe został Mistrzem Świata w klasie Micro w kategorii Cruiser na jachcie Flyer 550 ).